Які ризики тягне за собою відсутність ОСЦПВ: штрафи в Україні у 2021 році

29 червня 2021

Відповідно до чинного законодавства України у кожного власника автомобіля обов'язково повинен бути оформлений поліс ОСЦПВ. Трапляється, що водії нехтують цим правилом, але варто знати, що подібна ситуація призводить до грошових стягнень. Розберемося детальніше, який штраф за їзду без страховки передбачений нормативами у 2021 році, які чинники впливають на його розмір.

Хто має право перевіряти поліс

Рух автомобіля без ОСЦПВ в Україні – це пряме порушення закону. Про це згадується в ст. 126 КУ про адміністративні правопорушення. Згідно з нормативами, особа, яка керує ТЗ без поліса, обкладається штрафом на суму 425 грн.

Перевіряти наявність страховки можуть співробітники Національної поліції (у разі порушення правил дорожнього руху або ДТП) та прикордонна служба (якщо автомобіль перетинає державний кордон). За відсутності договору власник ТЗ повинен виплатити штраф, а якщо машина потрапила в аварію, то відшкодувати збитки постраждалим.

У разі ДТП розмір стягнення змінюється залежно від ступеня тяжкості порушення. Поліцейський може встановити суму в межах 25–50 неоподатковуваних мінімумів (425–850 грн). Якщо водій попадається вдруге, то штраф відразу зростає вдвічі – 850 гривень.

Оплачується стягнення на користь Держказначейства, де зареєстрований автовласник. Зробити це потрібно впродовж 15 днів (термін, встановлений законом). При зволіканні розмір стягнення збільшується вдвічі.

Покарання передбачене не тільки за відсутність страховки, а й у тих випадках, якщо термін дії договору закінчився.

Як варіюється розмір штрафу

Сума адміністративного покарання для водія не є постійною величиною. Вона безпосередньо залежить від причини, з якої виписується стягнення. Розглянемо детальніше, який штраф передбачений за їзду без страховки:

  1. 425 гривень – поліс забутий вдома. Але, якщо попросити когось привезти документ на місце події або показати фото, ксерокопію, можна обійтися тільки попередженням.
  2. 850 гривень – штраф у такому розмірі виписують водієві за прострочену страховку.
  3. 850 гривень – якщо поліс ОСЦПВ не оформлявся взагалі.
  4. 850 гривень – нараховується винуватцю ДТП за відсутності договору.

Дуже важливо оформляти страховку в перевірених СК, у надійних посередників або агентів. Трапляється, що водіям продають фальшиві договори, заманюючи низькою ціною. Такі ситуації не лише спричиняють виписування адміністративного покарання, а й призводять до кримінальної відповідальності. Справа в тому, що Нацполіція і МТСБУ передають один одному інформацію, у результаті чого можна без труднощів перевірити, чи достовірний поліс. А ось довести водієві, що підробив його не він, – складно.

Хто може не купувати ОСЦПВ в Україні

Незважаючи на те, що цей тип страхування належить до обов'язкових, законом передбачені деякі винятки. Право на управління ТЗ без ОСЦПВ мають наступні категорії громадян:

  • інваліди 1-ї групи та війни;
  • учасники бойових дій, АТО;
  • водії машин, які є власністю громадян із пільгової категорії.

Крім цих ситуацій, наявність ОСЦПВ є обов'язковою вимогою. У разі відсутності поліса водієві виписується штраф.

Вам може бути цікаво
Наша адреса
Юридична та фактична адреса
Одеса,
вул. Михайлівська, 44

Пн. - пт. - з 9:00 до 18:00

Перерва - з 13:00 до 14:00

Сб., нд. - вихідний