Як уберегти себе від шахраїв? Підробка страховки на авто

06 лютого 2022

За статистикою страхових компаній, на час карантину збільшилася кількість випадків продажу фальшивих сертифікатів страхування ОСЦПВ. Це підроблений документ, який не має юридичної сили та не дає особі право отримати відшкодування. Його майстерно видають за справжній, тому на перший погляд відмінності непомітні. Перевірка в МТСБУ — моторно-транспортному страховому бюро України — допоможе зрозуміти, чи справжній поліс у вас в руках.

Купівля підробки загрожує неприємностями. Якщо власник такої страховки потрапить до ДТП та звернеться до страхової для отримання компенсації витрат, йому відмовлять. В результаті доведеться розплачуватися перед постраждалим повністю зі своєї кишені. Крім того, безповоротно будуть втрачені гроші, сплачені за липову автоцивілку.

Чому купують підробки

Головне, чим шахраї приваблюють довірливих автовласників, — низька ціна. Зазвичай вона набагато нижча, ніж у страхових компаніях. Така покупка здається вигідною, адже дозволяє заощадити. Для багатьох це тим більше актуально, тому що ОСЦПВ звикли купувати через необхідність його мати, а не для захисту своїх фінансів.

Друге, чим приваблюють фальшиві продавці, — швидкість оформлення. Вони вимагають мінімум документів і за невеликі гроші оперативно видають бланк зі всією необхідною інформацією. Але якщо під час перевірки поліса в МТСБУ виявиться, що він недійсний, гроші та час будуть витрачені даремно. Додзвонитися до зловмисника та розібратися з ним уже не вдасться.

Як продають фальшиві страховки

Шахраї мають кілька відпрацьованих схем обману. Одні подають страховикам заяву нібито про втрату бланку полісу, а самі продають їх довірливим покупцям. Звичайно, гроші відправляються прямо в кишеню продавцю, і після цього він безвісти зникає. При перевірці у страховій компанії виявляється, що цей поліс недійсний, і про факт такої афери їм взагалі не було відомо.

Інші оформлюють договори, не подаючи звіт до страхової компанії. Це, по суті, така сама махінація, як і у випадку з загубленими паперами. При цьому самій організації про це, як і в першому випадку, нічого невідомо. Щоправда, при цьому клієнт не сильно програє, адже отримує на руки оригінальний договір, і відмовити у компенсації за ним не зможуть.

Є й інший, простіший і в той же час заплутаний спосіб обдурити, — оформити підробку. Просто робиться фальшивий бланк, якісно скопійований під справжній, тим більше що на ньому немає голограм та водяних знаків. Клієнт отримує верхню частину бланка, а нижню шахрай переписує, просто підкладаючи під неї копірку. У результаті фальшивка поширюється, і виходить, що на один і той самий поліс зареєстровано відразу кілька людей.

Вдаються і до інших хитрощів. Наприклад, продаж страховки після аварії заднім числом або неправильні дати в документах на автомобілі, для яких потрібен обов'язковий технічний контроль.

Як уникнути обману

Є кілька способів не купитися на привабливі пропозиції охочих заробити на вас липовими документами:

  • не купувати поліси за дуже низькою ціною. Якщо вона значно нижча за середньоринкову, це має насторожити;
  • перевірити номер полісу на базі МТСБУ перед покупкою. Якщо після введення даних показується статус «не використаний», можна купувати сміливо. У решті випадків гроші будуть витрачені марно;
  • не давати гроші, якщо продавець вимагає їх лише готівкою. Краще переказувати на розрахунковий рахунок компанії.

Після покупки полісу через 1–2 тижні потрібно ще раз перевірити його у базі МТСБУ. Він має набути статусу «діючого». Якщо ні — необхідно терміново звертатися до страхової компанії.

Купувати страховку краще у перевірених організацій з відомим ім'ям та гарною репутацією. Не варто спокушатися на привабливі ціни тих, хто пропонує придбати поліс швидко прямо на узбіччі дороги.

Що буде за купівлю фальшивки

Той, хто став власником підробленого документа, не просто витратив гроші даремно і не отримав компенсацію від компанії, коли потрапив у аварію. Якщо ошуканий забажає звернутися до суду, щоб добитися правди та покарати шахрая, шукати його доведеться довго. І не факт, що це вдасться зробити, адже робота агентів не ліцензується.

Страхова компанія не визнає фальшивого договору. Більше того, її представники не тільки не виплатять відшкодування, але й вимагатимуть від ошуканого клієнта грошей у вигляді регресу. Тому купувати фальшивки дуже ризиковано та невигідно.

Ознаки оригінального бланку

Якщо подивитися на підроблений та оригінальний, можна помітити, що особливої ​​візуальної різниці між ними немає. За допомогою сучасних програм можна створити практично будь-який фальшивий документ так, що його мало хто зможе відрізнити від сьогодення. Але варто знати ознаки справжнього бланка:

  • текст надрукований чітким чорним шрифтом без розмиття, номер поліса вибивається тисненням;
  • папір — блакитний, з сітчастим орнаментом по всьому периметру;
  • графи з інформацією про страхувальника та страховика, для підписів та приміток виділені синюватими візерунками;
  • бланк на пару міліметрів коротший за лист А4;
  • наявність другої білої сторінки, що повністю дублює зміст страховки;
  • рожева захисна смуга у правій частині документа внизу.

Разом з оригінальним бланком клієнт отримує наклейку для лобового скла та європротокол.

Вам може бути цікаво
Наші адреси
Регіональна мережа складає 5 філій та регіональних підрозділів у країні
Одеса,
вул. Михайлівська, 44

Пн. - пт. - з 9:00 до 18:00

Перерва - з 13:00 до 14:00

Сб., нд. - вихідний

 

Київ,
04071, м.Київ, Подільський р-н, вул.Введенська, б.29/58

Пн. - пт. - з 9:00 до 18:00

Перерва - з 13:00 до 14:00

Сб., нд. - вихідний

 

Хмельницький,
29017, м.Хмельницький, вул.Свободи, буд. 20/1, приміщ. 3

Пн. - пт. - з 9:00 до 18:00

Перерва - з 13:00 до 14:00

Сб., нд. - вихідний

 

Дніпро,
49000, м.Дніпро, вул.Європейська, буд. 30

Пн. - пт. - з 9:00 до 18:00

Перерва - з 13:00 до 14:00

Сб., нд. - вихідний

 

Харків,
61002, м. Харків, вул.Чернишевська, буд. 38, офіс 6

Пн. - пт. - з 9:00 до 18:00

Перерва - з 13:00 до 14:00

Сб., нд. - вихідний