У чому різниця між КАСКО та ОСЦПВ

07 липня 2021

Ринок страхових послуг великий і охоплює різні сегменти життя людини та її майна. Та багато хто не бажає витрачати час і заглиблюватися в усі тонкощі та юридичні терміни. На жаль, заплутаність формулювань і складність у сприйнятті інформації нерідко призводять до того, що людина відмовляється користуватися послугами страхових компаній. Як результат, при виникненні проблем ніхто не відшкодовує збитки. Наприклад, автовласники часто не знають, у чому різниця між КАСКО та ОСЦПВ.

У найкращому випадку задовольняються тільки одним полісом ОСЦПВ, що при виникненні страхової події закономірно призводить до неприємностей. Автовласник змушений повністю своїм коштом відновлювати транспортний засіб у разі ДТП або стихійних лих, потрапляє у важку ситуацію через викрадення тощо. У цій статті без складних термінів розповімо, у чому різниця між ОСЦПВ та КАСКО.

Що таке ОСЦПВ

Розшифровується як «Обов’язкове страхування цивільноправової відповідальності». Без оформлення цього поліса заборонено використовувати транспортний засіб. Це означає, що відмовитися від ОСЦПВ не можна. В іншому випадку власник наземного транспорту отримає штраф. Поширена й інша назва ОСЦПВ — автоцивілка. Обидва терміни ідентичні. Поліс ОСЦПВ потрібен для того, щоб у разі ДТП винуватець самостійно не сплачував всю суму збитків, заподіяних третім особам. Крім того, страховка захищає інших учасників руху, тому є соціальною.

У разі ДТП постраждалій стороні, за умовами ОСЦПВ, виплачується певна сума за заподіяну шкоду майну, здоров’ю та життю. Розмір виплат регулюється Моторним транспортним страховим бюро України. На літо 2021 року максимальні суми на одного потерпілого за умовами ОСЦПВ становлять: 260 тис. гривень у разі збитку життю та здоров’ю і 130 тис. гривень у разі шкоди, завданої майну. Підвищити ліміт можна, якщо вибрати розширений захист за полісом автоцивілки. Уточніть це у вашої страхової компанії.

Врахуйте, що, якщо при ДТП учасники оформили європротокол, вартість відшкодування за ОСЦПВ не може перевищити 50 тис. гривень. Якщо завдані збитки будуть вище максимальних страхових виплат, то різницю покриває винуватець дорожньо-транспортної пригоди з особистого бюджету. У разі, коли в останнього не було оформлено ОСЦПВ, усі виплати постраждалій стороні він відшкодовує сам.

Як пiдсумок. Якщо ви стаєте винуватцем аварії, то потерпілий звертається за виплатою за умовами ОСЦПВ до страхової компанії, з якою у вас укладений договір. Якщо сума відшкодування виявиться нижче ліміту, то ви нічого не платите. Автоцивілка не покриє шкоду, заподіяну вашому майну та здоров’ю. У цьому полягає основна різниця між КАСКО та ОСЦПВ.

Що ще слід знати про автоцивілку

Якщо ви виявилися потерпілою стороною, то звертатися потрібно до страхової компанії винуватця, якщо в нього була оформлена автоцивілка. У тому випадку, коли ОСЦПВ не виявилося, за відшкодуванням звертайтеся до МТСБУ, але тільки з рішенням суду про визнання винним іншого учасника ДТП. Щоби вам отримати виплату за заподіяну шкоду в дорожньо-транспортній пригоді, що виникла з вашої вини, потрібен поліс КАСКО.

ОСЦПВ можуть не оформляти такі категорії громадян:

 • інваліди першої групи;
 • учасники бойових дій;
 • постраждалі під час Революції гідності;
 • особи, які керують транспортним засобом, що належить інваліду першої групи, у його присутності;
 • ті, що отримали інвалідність під час бойових дій.

У разі, якщо винуватцем ДТП стане людина з вищенаведеної пільгової категорії, потерпілому відшкодовує збиток МТСБУ.

Вартість ОСЦПВ залежить від різних чинників, наприклад потужності двигуна ТЗ, стажу водіння, місця реєстрації машини тощо. Автоцивілка оформляється терміном на один рік. У деяких випадках, наприклад якщо автомобіль має іноземну реєстрацію, доступний поліс ОСЦПВ від 15 днів і вище.

Що таке КАСКО

Добровільне страхування транспортного засобу називається КАСКО. Якщо цей поліс не оформлений, вас не штрафуватимуть. Страховка КАСКО потрібна, щоб покрити збиток у разі:

 • ДТП;
 • викрадення;
 • пожежі;
 • стихійного лиха;
 • руйнівних дій тварин;
 • падіння предметів на ТЗ;
 • протиправних дій третіх осіб тощо.

КАСКО захищає саме ваш автомобіль. Коли відбувається ДТП з вашої вини, ви можете розраховувати на компенсацію. Це дає змогу уникнути серйозних фінансових втрат, пов’язаних із пошкодженнями особистого транспортного засобу. Це основна різниця між КАСКО та ОСЦПВ. Перелік страхових випадків строго прописується в договорі, він може бути індивідуальним. Його повнота впливає й на тарифікацію. Чим більше страхових випадків, за якими гарантовані виплати, тим дорожче обійдеться КАСКО. Крім того, на вартість впливають:

 • розстрочка платежу (здорожує вартість);
 • територіальне покриття договору (Україна або Україна та Європа);
 • розмір франшизи;
 • вартість і рік випуску ТЗ;
 • стаж водія тощо.

Зазвичай страхова сума каско дорівнює ринковій вартості транспортного засобу.

Франшизи у страхуванні

Врахуйте, у договорі зазвичай вказується франшиза. Буває умовною й безумовною. Це сума, яка не компенсується за умовами КАСКО. Розмір франшизи нерідко залежить від тарифу. Обов’язково зверніть увагу на цей пункт, підписуючи договір поліса КАСКО.

Наприклад, при безумовній, якщо повна сума страховки каско становить 300 тис. гривень, а франшиза дорівнює 10 тис. гривень, то максимальна компенсація складе 290 тис. гривень. При умовній будь-який збиток, оцінений нижче цієї суми, не буде відшкодованим за КАСКО. Наприклад, у ДТП постраждала фара й сертифікована СТО оцінила вартість ремонту у 8 тис. гривень, значить, страховка такий випадок не покриє.

Основна різниця між КАСКО та ОСЦПВ в Україні

Ці поліси автострахування мають низку відмінностей. Вони можуть вигідно доповнювати один одного, але не є обопільно замінними. ОСЦПВ — це обов’язковий поліс, наявність якого потрібно на законодавчому рівні, а КАСКО — добровільний. Суть автоцивілки полягає в компенсації третім особам, які постраждали в ДТП з вашої вини.

КАСКО ж відшкодовує шкоду, заподіяну вашому автомобілю за низкою причин, обумовлених у договорі, незалежно від того, хто винен у дорожньо-транспортній пригоді. Такий поліс, на відміну від ОСЦПВ, не передбачає компенсації третім особам. Це важливо враховувати.

Крім того, різниця між ОСЦПВ та КАСКО полягає і в граничній сумі відшкодування. У першому випадку вона встановлюється на законодавчому рівні, а у другому регулюється договором між автовласником і страховою компанією. Відрізняється й вартість полісів, КАСКО обходиться завжди дорожче.

Чому краще купувати поліси ОСЦПВ та КАСКО в одній страховій компанії

Перш за все ви заощадите час. Якщо купити обидва поліси, і КАСКО, і ОСЦПВ, в одному місці, не треба відвідувати два різні офіси. По-друге, при настанні страхового випадку, коли з’являється потреба під’єднати і КАСКО, і ОСЦПВ, простіше та швидше робити це в однієї компанії. Спрощується документообіг, а отже, прискорюються й виплати.

Чому варто звернутися до страхової компанії «ТЕКОМ»

Вибираючи страхову, важливо переконатися в наявності ліцензій і перевірити репутацію. Крім того, надійна компанія має високу фінансову стійкість і гарантує виконання взятих на себе зобов’язань. Яскраві буклети, сучасно оформлений сайт та інші атрибути важливі, але найголовніше — це отримання страхової виплати. Цей критерій і визначає, чи варто співпрацювати чи ні.

Страхова компанія «ТЕКОМ» гарантує клієнтам високий професіоналізм, уважний підхід, зручність і можливість індивідуального вибору ризиків. Вам не потрібно платити за те, у чому не бачите сенсу. Крім того, розроблені зрозумілі й широкі лінійки страхових продуктів. Клієнт може розраховувати на високий рівень обслуговування та справедливість у питаннях врегулювання збитків. Співробітники компанії дадуть відповідь на всі питання, що стосуються полісів, порекомендують оптимальні варіанти їхнього оформлення.

Страхова компанія «ТЕКОМ» заслужено входить до переліку найкращих в Україні. Позитивне оцінювання діяльності відмічене великою кількістю клієнтів. Для укладення договорів ви можете звернутися до офісів компанії.

Вам може бути цікаво
Наша адреса
Юридична та фактична адреса
Одеса,
вул. Михайлівська, 44

Пн. - пт. - з 9:00 до 18:00

Перерва - з 13:00 до 14:00

Сб., нд. - вихідний