Пільги при оформленні ОСЦПВ

20 серпня 2021

Перш ніж дізнатися про пільги при оформленні ОСЦПВ, розглянемо загальні питання, що пов'язані з цією темою. Відповідно до Закону України «Про обов'язкове страхування наземних транспортних засобів», який побачив світ 1 січня 2005 року, перш ніж почати експлуатацію автомобіля, необхідно оформити поліс ОСЦПВ. Їзда без цього документа загрожує серйозним покаранням. 

Як це працює 

Абревіатура ОСЦПВ розшифровується як «обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності». Неофіційно цей поліс називають «автоцивілкою». Механізм послуги полягає в тому, що в разі ДТП страхова компанія виплачує компенсацію постраждалій стороні замість винуватця події. 

Відшкодовуються збитки, що пов'язані як із ремонтом автомобіля, так і з лікуванням постраждалої сторони. Сам власник поліса, що є винуватцем ДТП, на гроші компенсацію власних витрат не отримує. Для того щоб була можливість відшкодувати збиток, що нанесений автомобілю винуватця ДТП, потрібен договір страхування КАСКО. Водночас перевага ОСЦПВ безперечна хоча б тому, що наявність поліса знімає з його власника частку витрат за відповідальність у ДТП.

Кому дається право на пільги 

Закон про обов'язкове страхування наземних транспортних засобів багаторазово змінювався. До 2021 року сформувалася категорія громадян, що має право на пільги ОСЦПВ. Зокрема, існує група, представникам якої не потрібен поліс. До неї входять:

  • учасники бойових дій на Сході України;
  • особи, які отримали інвалідність під час військових дій;
  • люди, які постраждали, беручи участь у Революції гідності;
  • інваліди 1-ї групи, які за станом здоров'я здатні керувати транспортними засобами.

Якщо людина пересувається на автомобілі, що належить інвалідові 1-ї групи, але в присутності власника, на неї теж поширюється пільга, що надає право їздити без поліса. У такому разі об’єм двигуна машини значення не має. У 2014 р. вийшло рішення Конституційного суду України, згідно з яким пільги при страхуванні ОСЦПВ поширюються й на користувачів автомобілів, що взяті в оренду або лізинг.

Зверніть увагу

Водночас, перш ніж скористатися правом не оформляти поліс, варто добре замислитися, оскільки є ризик зіткнутися з юридичною колізією. Розглянемо її докладніше. Якщо людина, що має право на пільгу, виявляється винуватцем ДТП, після з'ясування обставин витрати постраждалій стороні компенсує Моторне (транспортне) страхове бюро України (МТСБУ). Процедура здійснюється за порядком, що встановлений законом.

Однак якщо пільговик виявився постраждалою стороною, то його витрати з усунення наслідків аварії страхові компанії не будуть компенсувати, якщо у винуватця ДТП теж немає полісу. Пояснюється це тим, що згідно з законом при ДТП виплати за рахунок власника поліса ОСЦПВ, що є винуватцем аварії, страхова компанія має здійснити лише в тому випадку, коли аналогічний поліс є й у постраждалої сторони. Якщо в представника пільгової категорії такий документ відсутній, він ніяким чином не має розраховувати на компенсацію. Держава в подібній ситуації відповідальності не несе.

Нині проводяться активні дискусії з приводу того, щоб пільгові категорії громадян теж забезпечували полісом, аби в такий спосіб ліквідувати недолік законодавства. Поки цього не сталося, тим, хто має пільги з ОСЦПВ, необхідно зважити всі «за» та «проти» на користь їзди без обов’язкової страховки.

На що можуть розраховувати пенсіонери 

Пільги з ОСЦПВ мають також особи, які досягли пенсійного віку. На відміну від категорії, що описана в попередньому блоці, поліс їм потрібний, але вартість документа знижена на 50%. Щоб здобути таке право, потрібне дотримання деяких умов. Зокрема, автомобіль пільговика має:

  • належати виключно йому й перебувати в користуванні тільки в нього;
  • відповідати всім необхідним технічним характеристикам;
  • бути обладнаним двигуном, об’єм якого не перевищує 2500 м³.

У страховій компанії під час оформлення ОСЦПВ водночас зі стандартним пакетом документів необхідні свідчення, які підтверджують право на пільгу. Для пенсіонерів це пенсійне посвідчення, для інвалідів – довідка МСЕК, колишні воїни мають пред'явити посвідчення учасника війни тощо. Якщо ви належите до тієї категорії, якій передбачені пільги з ОСЦПВ, звертайтеся за консультацією до надійної страхової компанії, прикладом якої є «ТЕКОМ». Усі, у кого є пільги з ОСЦПВ, мають можливість отримати їх на законній підставі.

Вам може бути цікаво
Наша адреса
Юридична та фактична адреса
Одеса,
вул. Михайлівська, 44

Пн. - пт. - з 9:00 до 18:00

Перерва - з 13:00 до 14:00

Сб., нд. - вихідний