Підстави на дорогах: як уберегтися і хто стає жертвою

07 лютого 2022

Будь-який сумлінний водій, який завжди дотримується правил і поважає інших, ризикує зіткнутися з так званими автошахраями. Це ті, хто створює підставні аварії, в яких винною виявляється інша людина. Йому доводиться платити великі гроші за ремонт, хоча він дотримувався всіх правил. Підстави на дорогах неприємні, але їх можна уникнути, якщо знати, як вони створюються.

У професійного водія не завжди виходить розпізнати бажаючих створити імпровізовану ДТП. Ще складніше новачкам. Саме вони найчастіше страждають в таких ситуаціях. Шахраї враховують, що більшість автовласників має чинний поліс ОСЦПВ, і прагнуть отримати від них якнайбільше грошей.

Поширені маневри

Зловмисники діють як за відпрацьованими схемами, так і винаходять нові. Є кілька найбільш звичних, добре відомих досвідченим автолюбителям. Це, наприклад:

  • при їзді лівим краєм траси машина ззаду блимає, просячи перебудуватися. Повернути можна лише праворуч, де зовсім близько їде інше авто, найчастіше з вимкненими фарами. В такій ситуації водій погано бачить правий бік, оскільки його сліплять фари. Коли він перебудовується, автомобіль ззаду різко додає швидкості та відбувається зіткнення;
  • машина шахрая паркується за пару метрів до повороту праворуч. Так, коли «жертва» хоче повернути та об'їжджає, це авто різко рушає з місця. У суді довести, що воно просто стояло, буде нелегко;
  • на кругових перехрестях, з'їздах з мостів та інших ділянках, де потрібно більше уваги та обережності, шахраї попереду різко сповільнюються, а потім, наближаючись, гальмують і здають назад.

У всіх цих ситуаціях винною визнають «жертву», тобто того, на чиї гроші розраховують автори підстави.

Хто частіше попадається

Головний об'єкт зловмисників — жінки, особливо якщо вони невпевнено поводяться на дорозі. Злочинцям також «подобаються» молоді люди, ділові, які особливо люблять поговорити по телефону за кермом. Вони звертають увагу і на машину — їх цікавлять бюджетні марки, зокрема нові. Їхні власники мають гроші, щоб заплатити на місці, але не мають зв'язків, здатних допомогти поставити шахраїв на місце.

Є й ті, кого злочинці побоюються. Це літні водії машин, випущених за радянських часів. По-перше, вони не мають грошей, а по-друге, вони завжди викликають поліцію. Не стають об'єктами підстави і власники дорогих, статусних автомобілів.

Як уникнути

Перше, що допоможе запобігти контакту з любителями простої наживи, — суворе дотримання правил дорожнього руху. Потенційних шахраїв можна розпізнати ще до того, як вони реалізували свій задум. Так, ними можуть виявитися водії авто, яке їде постійно за вашим і прагне потрапляти в сліпу зону. Якщо якась машина знаходиться ззаду дуже близько, рухається на одній і тій же швидкості, потрібно:

  • сповільнитись;
  • пропустити її вперед;
  • якщо блимають фарами, вимагаючи пропустити, — не перебудовуватись різко, не панікувати.

Любителі підстав зазвичай їздять на старих машинах. Це найпрестижніші іномарки, випущені багато років тому, — «Мерседес», «БМВ», «Вольво». Тобто вік у них пристойний, але ремонт, купівля та заміна запчастин, як і раніше, обходяться дорого. Підозріло, якщо авто, яке знаходиться поруч, ще має подряпини, інші пошкодження.

З боку пішохода

Вони теж часто стають авторами підстав. Аварії із постраждалими людьми найскладніші. Винуватцю доводиться оплачувати лікування, моральні збитки, ще й ремонтувати свою машину. Неприємні ситуації з пішоходами найчастіше трапляються взимку. Дороги слизькі, рано темніє, видимість погана, автомобілі їздять на малій швидкості.

Пішоходи-підставники чекають на своїх жертв біля поворотів, особливо поряд з ринками, зупинками. Вони провокують зіткнення так, щоб при падінні зачепити бічне скло, частину капота, двері. Збивши людину, водій, звичайно, нервує, панікує. Шахрай спочатку запевняє, що все гаразд, але невдовзі з'являються свідки, які морально тиснуть та змушують заплатити величезну суму на місці.

Що робити, якщо підстава сталася

Перше, що потрібно, — викликати поліцію. Шахраї, звичайно, вимагатимуть розплатитися на місці. Часто вони запрошують свідків події, навіть якщо спочатку їх не було. Це також підставні особи. Чекаючи на приїзд інспектора, не можна чіпати автомобілі, які брали участь у ДТП. Необхідно записати всі дані другого учасника.

Не можна залишати місце події, віддавати «постраждалим» ключі чи документи від свого авто. Якщо вимагають поїхати для оцінки збитків — не погоджуйтесь, тягніть час і чекайте на приїзд поліції. Не варто дзвонити за номерами, що дають шахраї, бо там відповідатимуть підставні особи, нібито працівники страхових компаній.

Не залишайте злочинцям свої координати, не віддавайте гроші, які є. Головне — дочекатися поліції. Якщо шахраї бачать, що водій не готовий платити на місці, чинить опір і стоїть на своєму, вони, швидше за все, просто поїдуть і дадуть вам спокій.

Вам може бути цікаво
Наші адреси
Регіональна мережа складає 5 філій та регіональних підрозділів у країні
Одеса,
вул. Михайлівська, 44

Пн. - пт. - з 9:00 до 18:00

Перерва - з 13:00 до 14:00

Сб., нд. - вихідний

 

Київ,
04071, м.Київ, Подільський р-н, вул.Введенська, б.29/58

Пн. - пт. - з 9:00 до 18:00

Перерва - з 13:00 до 14:00

Сб., нд. - вихідний

 

Хмельницький,
29017, м.Хмельницький, вул.Свободи, буд. 20/1, приміщ. 3

Пн. - пт. - з 9:00 до 18:00

Перерва - з 13:00 до 14:00

Сб., нд. - вихідний

 

Дніпро,
49000, м.Дніпро, вул.Європейська, буд. 30

Пн. - пт. - з 9:00 до 18:00

Перерва - з 13:00 до 14:00

Сб., нд. - вихідний

 

Харків,
61002, м. Харків, вул.Чернишевська, буд. 38, офіс 6

Пн. - пт. - з 9:00 до 18:00

Перерва - з 13:00 до 14:00

Сб., нд. - вихідний